مقالات عمومی

رفع نم و رطوبت دیوارها با استفاده از مصالح نوین
 رفع نم و رطوبت دیوارها با استفاده از مصالح نوین
از گذشته ها تاکنون سعی بر آن شده است دیوارهای ساختمان طوری ساخته شود تا از نفوذ آب و رطوبت به داخل ساختمان جلوگیری شود زیرا نم و رطوبت خسارت جبران ناپذیری را بر ساختمان وارد می کند .
در این مقاله سعی شده تا با روش ها و مصالح نوین به حل این مشکل بپردازیم :
یک شرکت تولید کننده مصالح ساختمانی توانسته است محصولاتی را در این زمینه تولید کند که شامل بتن مقاوم ضد آب ، بتن معمولی ضد آب ، بتون و مصالحی که دارای رنگ ثابت در برابر آب هستند ، می باشد . تمامی این محصولات قابل مصرف در بخش های داخلی و خارجی دیوارهای منزل می باشد . البته این مصالح در کف سازی سطوح کاربرد ندارد .
استحکام بتون مقاوم ضد آب و بتون معمولی ضد آب بوسیله مواد معدنی افزایش می یابد و در برابر آب نفوذپذیری کمتر و در نتیجه دوام بیشتری خواهد داشت .
چگونگی تعمیر و لکه گیری نقاطی که از آنها آب به دیوار نفوذ می کند
رطوبت شالوده دیوارها ممکن است در اثر ایجاد میعان در فضای داخلی ساختمان و یا نفوذ آب از بیرون ساختمان به درون دیوارها پدید آمده است .  برای اینکه مطمئن شوید این رطوبت نتیجه میعان در داخل ساختمان نیست بهترین راه این است که یک ورقه آلومینیومی مربع شکل طوری بر روی دیوار قرار داده و بچسبانید که هوا از هیچ یک از اضلاع آن وارد نشود . بگذارید 2 روز ورقه آلومینیومی به همین شکل باقی بماند . پس از 2 روز آن را بردارید اگر قسمت بیرونی نوار آلومینیومی نمناک است مشکل از میعان داخل ساختمان می باشد .
این مشکل را می توان از طریق نصب یک دستگاه رطوبت زا و یا یک دستگاه تهویه در زیرزمین حل کرد . اگر بخشی از ورقه آلومینیومی که با دیوار در تماس بوده نمناک شد ، مشکل از بیرون ساختمان است بنابراین برای تعمیر و از بین بردن این مشکل به ترتیب ذیل عمل می کنیم :
[list=1]
[*]دیوارها را به درستی بررسی کنید و محل نشتی آب و نقاطی که دارای درز و شکاف هستند را شناسایی کنید . این نقاط می توانند طرفین بالایی سقف که به ناودانی منتهی می شوند و یا زیر تاق بالکن باشد . در صورت امکان نگذارید مسیر آب به سمت دیوارها باشد .
[*]شکاف های بزرگ و سوراخ ها می بایست قبل از جداربندی و رنگ کردن تعمیر شوند . برای این منظور می توانید از سیمان آبی استفاده کنید .

جداربندی
برای استفاده از جدار بتونی مقاوم آماده ساختن دیوار پیش از جداربندی بسیار مهم است .
[list=1]
[*]اگر سطح دیوار نو است آن را با برس سیمی بسایید و سپس با آب بشویید . اگر دیوار از ابتدا صاف و هموار بود مثلاً دیوار از ابتدا بتونی بود آن را با محلول 20 تا 50 درصد اسید هیدروکلریک شسته و سپس با آب شستشو دهید و یا اینکه بتون غنی شده با آکریلیک را به مخلوط اضافه کنید .
[*]اگر سطح دیوار کهنه است و یا اینکه بوسیله رنگ یا دیگر پوشش ها پوشانده شده باید تمام پوشش ها قبل از استفاده از این جدارها از سطح دیوار پاک شوند . با یک برس سیمی رنگ ، گل و آهک و کثیفی ها و هر آنچه به دیوار چسبیده را جدا کنید . در نهایت می بایست 75 درصد دیوار اولیه باقی مانده و باقی ساییده شود . همچنین مواد زائد روی دیوار را می توان بوسیله انواع پاک کننده های آسفالت از بین برد و سپس دیوار را با آب شستشو داد .
[*]بتون مقاوم ضد آب در کیسه های بزرگ و سترده است که باید برای استفاده آن را با آب سرد و تمیز مخلوط کرد . بطور تقریبی برای هر کیسه 18 کیلو گرمی از این بتون 8/3 – 6/4 لیتر آب لازم است و همچنین می توان گفت برای هر سطل 9 کیلویی از بتون معمولی ضد آب 8/3 – 6/4 لیتر آب لازم است .
[*]اگر دیواری را که می خواهید جداربندی کنید یک دیوار صاف و بدون شکاف است در مایع شستشو از مایع بتون آکریلیک دار مقاوم کننده استفاده کنید . به جای استفاده از 2 لیتر آب در بتون مقاوم ضد آب و یا بتون استاندارد از 2 لیتر مایع بتون آکریلیک دار استفاده کنید .
[*]این مخلوط به تدریج رقیق تر می شود ، بنابراین بیشتر از اندازه ای که ذکر شد بدان آب نیافزایید . به اندازه کافی از این مخلوط درست کنید چون تا حداکثر 2 ساعت پس از درست کردن مخلوط می توان از آن استفاده کرد .
[*]اجازه دهید این مخلوط 20 دقیقه قبل از مصرف همین طور باقی بماند . درست قبل از شروع کردن به کار آن را هم بزنید و این کار را به طور مداوم انجام دهید .
[*]دیوارهای دارای درز و نفوذ پذیر را قبل از شروع به کار کمی مرطوبت کنید . اما اگر دیوار صاف و بدون درز است از این کار خودداری کنید .
[*]در هنگام استفاده از این مخلوط از یک برس الیافی با عرض 15 سانتی متر برای کشیدن بر روی دیوار استفاده کنید و آن را به صورت مدور بر روی دیوار بکشید .
[*]اگر هوا گرم و خشک است چندین بار با اسپری بر روی دیوار آب بپاشید .
[*]از 2 لایه جدار استفاده کنید . لایه دوم 12 تا 48 ساعت پس از لایه اول بر روی دیوار کشیده می شود.قبل از مرحله دوم جداربندی با اسپری بر روی دیوار آب بپاشید . پس از انجام مرحله دوم جداربندی دوباره بر روی دیوار جداربندی نکنید و از نمناک کردن دیوار بپرهیزید . 
نوشته شده توسط admin2 | بازگشت به لیست مقالات