مقالات عمومی

دوام بتن با میکروسیلیس
دوام بتن با میکروسیلیس
میکروسیلیس (Silica Fume) یکی از موادی است که در دهه اخیر استفاده از آن در بتن به طور جدی مورد توجه مهندسین ساختمان قرار گرفته است. به دلیل خصوصیات بارز پوزولانی میکروسیلیس، استفاده از آن جهت بهبود خواص مکانیکی و افزایش دوام بتن در کشورهای پیشرفته رو به افزایش است.
میکروسیلیس یک محصول فرعی حاصل از کوره های قوس الکتریکی در جریان تولید آلیاژهای فروسیلیس می باشد.این ماده با داشتن بیش از 90 درصد سیلیس با حالت غیرکریستالی و به شکل ذرات بی نهایت ریز با قطر متوسط 1/0 میکرون شدیدا پوزولانی است و برای استفاده به عنوان یک ماده سیمانی در بتن بسیار لازم است.
استفاده از آن در بتن دارای فواید بسیار زیادی از جمله کاهش ترک های ناشی از هیدراتاسیون سیمان،دوام بهتر در مقابل آسیب های سولفات ها و آب های اسیدی و دست یافتن به مقاومت نهایی بالا با اسفاده از انواع روان کننده های بتن می باشد.از دیگر مزایای مصرف میکروسیلیس کاهش تحرک یون های کلر و در نتیجه کاهش عمق نفوذ کلر در بتن به ویژه در نواحی ساحلی جنوب ایران می باشد.
موارد مصرف
در بتن ریزی های مربوط به ساخت اسکله های دریایی،شمع ها،ستون ها و قطعات پیش ساخته، فونداسیون ماشین آلات و کلیه سازه های بتنی که در معرض حملات شیمیایی به ویژه نمک ها و سولفات ها قرار دارند.
مزایا
جلوگیری از خوردگی آرماتور در بن های مسلح و افزایش چشمگیر مقاومت های مکانیکی بتن
کاهش نفوذپذیری بتن
روش و میزان مصرف
میکروسیلیس مانند سیمان هنگام ساخت بتن به آن اضافه می شود.میزان مصرف بهینه آن 10 الی 15 درصد وزن سیمان مصرفی است که به همان میزان می توان از مقدار سیمان مصرفی کاست.
خواص و اثرات
افزودن میکروسیلیس به مخلوط بتن باعث می گردد دی اکسید سیلیسیم فعال آن با محلول هیدروکسید کلسیم آزاد موجود در منافذ موئین بتن ترکیب گردد و کریستال سیلیکات کلسیم نامحلول تولید نماید و در نهایت باعث تراکم ساختار خمیر سیمان و افزایش مقاومت بتن گردد.
موارد کاربرد:
[list=1]
[*]ساخت بتن های با مقاومت فشاری زیاد
[*]جلوگیری از قلیایی شدن و پدیده سرطان بتن

 
نگهداری:
مدت نگهداری: دور از رطوبت به مدت نامحدود و در دمای c° 25-15
نکات ایمنی:
لازم است برای ایمنی بیشتر به نکات زیر توجه گردد:
[list=1]
[*]در صورت مصرف همزمان از چند ماده افزودنی بتن حتماً با دفتر فنی شرکت تولید کننده بتن تماس حاصل نمایید.
[*]حتماً هنگام کار با پودر میکروسیلیس از ماسک برای جلوگیری از استنشاق پودر استفاده شود.
[*]در صورت استنشاق پودر میکروسیلیس سعی کنید مقدار زیادی شیر میل کنید.

رفع سوءتفاهم
در پایان به علت سوءتفاهمی که بین ماده میکروسیلیس و دوده سیلیسی رخ می دهد بر خود لازم دانستیم که به شرح تضاد علمی این تشابه اسمی بپردازیم زیرا کاربرد واژه با نام میکروسیلیس برای ماده دوده سیلیسی منجر به بروز سوءتفاهم های مخربی در تکنولوژی بتن شده است.
دوده سیلیسی که در حقیقت غبار حاصل ازفرآیند تولید ماده فروسیلیسیوم  می باشد، حاوی مقادیری بیش از 90 درصد دی اکسید سیلیسیوم فعال می باشد.این ماده پس از افزوده شدن به مخلوط بتن با هیدرواکسید کلسیم موجود در مخلوط خمیری وارد واکنش شده و کریستال غیرقابل انحلال سیلیکات کلسیم هیدراته شده تولید می کند که در بالا بردن مقاومت فشاری بتن موثر است.
اما میکروسیلیس که در حقیقیت سیلیس میکرونیزه می باشد که اکثراً با روش های  میکانیکی اندازه ذرات آن به طیف میکرو نزدیک می شود، هیچگونه واکنشی را با مخلوط بتنی در زمان ساخت انجام نمی دهد و صرفاً می تواند به عنوان نوعی فیلر در بتن به کار برده شود.
 
نوشته شده توسط admin2 | بازگشت به لیست مقالات